" Osmanlı Mutfağı " Yemek Kitabı253 tane Osmanlı yemek tarifi içeren bu kitabın en önemli özelliği 1864 yılında Londra'da basılan Türabi Efendi imzasını taşıyan ( A Manual of Turkish ) ilk osmanlı yemek kitabı olması.

Önsözden küçük bir alıntı ;

" Osmanlı Mutfağının yabancı dilde basılan ilk yayını. 1864 yılında Londra'da basılan ve Türâbi Efendi imzasını taşıyan "A Turkish Cookery Book" adlı kitaptır.
Türâbi Efendi, Mısır Hidivi İsmail Paşa'nın Londra'da Thames Nehri'nin Woolvich mevkinde demirlemiş Faiz-Jedah adlı yatında, 16 Haziran 1862 tarihinde Londralı seçkin konuklara verdiği ziyafet nedeniyle kitaptaki reçetelerin bir araya getirildiğini söylemektedir.
Kitapta 253 Osmanlı yemeği tarifi verilmiştir. Tamamı uygulanabilir tariflerdir. "

3 yorum:

  1. Çok merak ettim tarifleri. Mutlaka izliyor olacağım :)

    YanıtlaSil
  2. o dönem ne harika bir dönemmiş, ben de okudukça keyif alıyorum! sofracıbaşı marko paşa da o yıllarda ekibini bizzat eğitmek için Paris'e gidiyor, sırf Türabi Efendi değil, o döneme ait tatlıları da Marianna Yerosimos da aynı isimli eserde kitaplaştırıyor vs. Avrupa ile karşılıklı etklileşim hat safhada o yıllarda!Merakla bekliyorum tarifleri, eminim çok orjinal şeyler çıkaracaksın...

    YanıtlaSil